Rekrutacja na rok szkolny 2025/2026
Zarządzenie nr 199/IX/2025 Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły z dnia 20 stycznia 2025r., w sprawie ustalenia terminów postępowania rekrutacyjnego do oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych na rok szkolny 2025/2026 (szczegółowy harmonogram w zakładce Rekrutacja).
Wycieczka klas 6
13.03.2024 r. klasy szóste wybrały się na wycieczkę do Poznania. Naszym celem było muzeum Brama Poznania. Zwiedziliśmy ciekawą ekspozycję. Dzięki audioprzewodnikowi każdy z nas zrobił to w swoim tempie i mógł zwrócić uwagę na to, co go najbardziej zaciekawiło. Dla niektórych były to quizy, interaktywne opowieści i filmiki, a jeszcze inni najlepiej czuli się w salach dla najmłodszych zwiedzających. Kolejnym elementem naszej podróży były warsztaty i zaprojektowanie makiety miasta. Dowiedzieliśmy się jak Ostrów Tumski zmieniał się przez wieki. Była to interesująca wyprawa w przeszłość.
Na zakończenie wycieczki zawitaliśmy do kina na film "Akademia pana Kleksa".17
Pieczątki z wykorzystaniem AI
Grupa chłopców z 5a zaprojektowała dzisiaj pieczątki z wykorzystaniem chatbota COPILOT. Z pomocą sztucznej inteligencji wygenerowali obrazy, które odpowiednimi poleceniami modyfikowali do potrzeb projektu pieczątki. Obraz musiał być minimalistyczny, bez zbędnych szczegółów i narysowany grubą linią.
Wybrany obraz przekonwertowali na format, który mogli wykorzystać w Tinkercad, czyli programie do modelowania 3D. Po nadaniu ostatecznego formatu przygotowali swój projekt do wydruku.
Opiekun: Anna Słońska
6
Dzień Kobiet
Grupa uczniów pod opieką p. Małgorzaty Beger - Gołąb zorganizowała apel z okazji Dnia Kobiet. W trakcie przedstawienia poznaliśmy zarys historii praw kobiet oraz życiorysy sławnych kobiet.
Samorząd Uczniowski wręczył nagrody dla najsympatyczniejszych dziewczyn w szkole oraz podsumował Górę Grosza, podczas której zebraliśmy 1139,73 zł!
W galerii zdjęć można również zobaczyć jak ten dzień świętowały niektóre klasy :).
24
Zajęcia przyrodnicze w 3a
W ramach zajęć przyrodniczych klasa 3a udała się na grę terenową w poszukiwaniu pierwszych wiosennych tropów.
1
Rekolekcje
Tegoroczne rekolekcje wielkopostne są za nami. Odbyły się one pod hasłem "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła - doświadczam Bożego Miłosierdzia". Młodsi poznawali, starsi przypominali sobie - postać św. Faustyny Kowalskiej oraz formy kultu Miłosierdzia Bożego.
Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe, w których spotykali się w kaplicy. Przypomnieliśmy sobie, że dzięki sakramentowi chrztu świętego rozpoczęła się nasza przyjaźń z Bogiem. Starsi uczniowie mogli przystąpić do sakramentu spowiedzi, a wszyscy uczestniczyli (w swoich grupach) w adoracji Najświętszego Sakramentu. Uczniowie klas młodszych w czasie zajęć w szkole tworzyli witraż o tematyce Wielkanocnej oraz inne prace plastyczne. Starsi uczniowie - oprócz zajęć plastycznych - spotkali się w klasie z p. Jackiem Kaczmarskim - współtwórcą strony www.biblijni.pl, który opowiadał o wyprawie do Santiago de Compostela, jak również o odgrywaniu i przeżywaniu roli Pana Jezusa w Misterium Pasyjnym w Kicinie. Każda klasa miała też na jedną godzinę lekcyjną do dyspozycji w sali gimnastycznej - matę do gry w chińczyka. Uczniowie w roli pionków na dużej planszy mogli nie tylko rywalizować, ale wspólnie spędzić czas.
W kaplicy nauki rekolekcyjne prowadził ks. proboszcz Andrzej, animację muzyczną prowadziła Siostra Sandra z Szamotuł. Zwieńczeniem rekolekcji była (w dwóch grupach) Msza Święta, w czasie której modliliśmy się w intencjach wcześniej podanych przez uczniów. Spontanicznie powstał zespół muzyczny, w którym brały udział uczennice klas piątych jako chórek oraz cztery uczennice grające na gitarach a nawet skrzypcach.
Na końcu przyszedł czas na podziękowania i dobre słowa. Nad całością czuwały panie katechetki - p. Danusia i p. Irka. Nie byłoby możliwości przeprowadzenia rekolekcji gdyby nie zaangażowanie każdego uczestnika, zaczynając od uczniów z najmłodszych klas ( dla uczniów klas pierwszych były to pierwsze rekolekcje szkolne), poprzez uczniów starszych klas, jak również dyrekcji i całego grona pedagogicznego oraz pracowników niepedagogicznych.
38
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
1 marca obchodziliśmy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", byli to żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego, którzy po latach okupacji niemieckiej zmuszeni byli zmierzyć się z idącym ze wschodu stalinowskim reżimem.
Każdego roku przygotowujemy apel, który przedstawia historię "niezłomnych" w trakcie, którego rozdajemy ulotkę przybliżającą wybranego bohatera, w tym roku był to Anatol Radziwonik "Olech".
Cyfrowa Szkoła Wielkopolska @2030
Nasza szkoła została zakwalifikowana do I edycji projektu „Cyfrowa Szkoła Wielkopolska @2030”.
„Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2030” to projekt Samorządu Województwa Wielkopolskiego realizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w partnerstwie z Ogólnopolskim Operatorem Oświaty w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. Celem projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych i cyfrowych, doposażenie szkoły w sprzęt TIK (rodzaj dostarczonego sprzętu zależny jest
od wybranych zajęć pozalekcyjnych).
W roku szkolnym 2024/2025 w naszej szkole będą realizowane zajęcia pozalekcyjne Wielkopolska Akademia Talentów.
Robotyka
Powrót do szkoły po feriach nie zawsze jest łatwy, ale grupa robotyczna postanowiła dzisiaj uruchomić swoją wyobraźnię. Zadaniem chłopców z klasy 5a było zbudowanie projektu, który przedstawiał ich ferie. Na koniec nastąpiła prezentacja swojego projektu z omówieniem poszczególnych elementów oraz odpowiedzią na pytania słuchaczy.
Walentynki
Samorząd Uczniowski zaprasił nas do wspólnego świętowania Walentynek. Z tej okazji 8 lutego zorganizował dyskotekę szkolną, a w piątek 9 lutego w szkole dominował kolor czerwony. W czasie przerw było można posłuchać muzyki. Działała poczta walentynkowa a na wszystkich czekała słodka niespodzianka.
6
Wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego Forget-me-not
Z przyjemnością informujemy, że czworo uczniów naszej szkoły - Zofia Skórzewska, Patryk Szymański, Anna Gołąb oraz Wojciech Kłosiński - zdobyło wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego Forget-me-not pod patronatem czasopisma „Języki Obce w Szkole”. Pozostali uczestnicy spisali się także doskonale - aż dziesięcioro z nich otrzymało dyplom uznania.
Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu!
Dzień Patrona
Dnia 8 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Z tej okazji klasy 1-8 uczestniczyły w apelu przygotowanym przez klasę 4a. W programie artystycznym ucziowie przedstawili krótką historię zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego oraz wskazai niezwykłe cechy Powstańców, z których jako społeczność szkolna jesteśmy bardzo dumni. Apel uświetnił również występ Chóru Vivace oraz zespołu flażoletowego.
Halowy turniej piłki nożnej
7 lutego odbył się w naszej szkole Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły w Pamiątkowie. Wzięły w nim udział szkoły z Otorowa, Brodziszewa, Przyborowa, Baborowa i Pamiątkowa.
Turniej był rozgrywany systemem "każdy z każdym". Mecze były wyrównane i stały na dobrym poziomie. Ostatecznie klasyfikacja wyglądała następująco:
I miejsce - SP Pamiątkowo
II miejsce - SP Przyborowo
III miejsce - SP Baborowo
Najlepszym strzelcem turnieju został Ignacy Michalski z SP Pamiątkowo, który strzelił 11 bramek.
Gratulujemy!
1
Balik karnawałowy klas 1-3
6 lutego odbył się w naszej szkole balik karnawałowy klas 1-3. Zabawy i tańce wraz z wychowawczyniami poprowadziła niezawodna i roztańczona pani Kasia Kotlińska. Uczniowie byli zachwyceni i świetnie się bawili.
24
Wyróżnienie dla Stasia z 1a
Na przełomie jesieni i zimy Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach ogłosiła dwa konkursy plastyczne dla uczniów klas pierwszych pod hasłami „Odblaskowo-bezwypadkowo” i „Bezpieczna zabawa, to dla pierwszaka ważna sprawa”
Na konkursy odpowiedziały 22 szkoły podstawowe z całego powiatu. Nadesłano około 540 prac plastycznych.
Uroczyste podsumowanie akcji odbyło się 2 02. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Szamotułach.
Cieszymy się i jesteśmy dumni, że uczeń kl.1a - Stanisław Kukla zdobył wyróżnienie!Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów :)
Pasowanie na czytelnika
2 lutego odbyło się w naszej bibliotece pasowanie na czytelnika w klasach pierwszych. Uroczystość wraz z programem artystycznym przygotowali uczniowie klasy 3a z wychowawczynią. Gościliśmy także dyrektora Biblioteki Publicznej MiG w Szamotułach - pana Piotra Nowaka.
15
Full English Breakfast w 6a
1 lutego 2024 r. sala 21 zmieniła się na chwilę w pracownię kulinarną, w której uczniowie 6a przygotowali prawdziwe angielskie śniadanie.
Na talerzach znalazły się: pieczone kiełbaski, jajka sadzone, chrupiący boczek, fasolka w sosie pomidorowym, smażone pieczarki i pomidory, kilka rodzajów tostów oraz różne (mniej tradycyjne) dodatki. Przed wspólnym biesiadowaniem młodzież zaprezentowała i opisała swoje specjały w języku angielskim.
Można mieć różne zdanie na temat kuchni angielskiej, ale jedno jest pewne – śniadanie zjedzone w dobrym towarzystwie zawsze smakuje rewelacyjnie :)Tekst i zdjęcia: M. Michalak
Spotkanie online klasy 4b z rówieśnikami z Czech
W ramach projektu językowego Our favourite pastimes uczniowie 4b (klasa z rozszerzonym językiem angielskim) spotkali się ze swoimi czeskimi rówieśnikami, aby bliżej ich poznać i porozmawiać o swoich zainteresowaniach. Spotkanie odbyło się na platformie ESEP, eTwinning, a językiem roboczym był oczywiście język angielski.
Obie grupy wykazały się dużą odwagą i zaangażowaniem. Spotkanie było doskonałym przykładem tego, w jaki sposób wiedzę zdobytą w szkole można wykorzystać w życiu codziennym.
Z niecierpliwością czekamy na kolejną okazję do wymiany informacji i doświadczeń!
Tekst i zdjęcia: M. Michalak
Nauka z Photonem w 2b
2b współpracowała w grupie i dzieliła się swoimi spostrzeżeniami. Następnym etapem będzie tworzenie własnych mat tematycznych dla Photona.
4
Śniadanie w 2b
Uczniowie klasy 2b samodzielnie przygotowały śniadanie. Dzieciaki też potrafią :)
Photon AI
Dzisiaj na robotyce wykorzystaliśmy elementy Zestawu Photon Moduł Sztuczna Inteligencja, dzięki któremu zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy miasto. Przygotowaną makietę wykorzystaliśmy do zaprogramowania robota Photon tak, by dotarł do konkretnego miejsca. Aby się tak stało musieliśmy najpierw wytrenować sztuczną inteligencję, aby rozpoznawała czerwone i zielone światło oraz napotkane przeszkody.